Dobór pieca kominkowego

aduro 9-5Zanim zdecydujemy się na zakup nowego pieca kominkowego powinniśmy zadać sobie kilka ważnych pytań, które pomogą nam dokonać właściwego wyboru:

- czy nasz piecyk powinien mieć wygląd tradycyjny, nawiązujący do starych, żeliwnych kóz, czy też przeciwnie - ma to być urządzenie o nowoczesnym designie typu stal i szkło;

- czy w zbyt małej odległości od piecyka nie znajdą się materiały palne takie, jak firany, meble, telewizor;

- ile ciepła ma nam dostarczać nasz piecyk;

- czy ma to być podstawowe czy tylko uzupełniające źródło ciepła;

Na pewno kwestią podstawową jest bezpieczeństwo, więc należy zadbać, aby piecyk nie znalazł się zbyt blisko palnych materiałów.

 

Wielkość pieca kominkowego

Aduro 9-3 LuxIstotną kwestią jest właściwy dobór wielkości naszego pieca kominkowego. Powinien on odpowiadać zapotrzebowaniu na energię w miejscu, w którym będzie zainstalowany. Piecyk o zbyt dużej mocy spowoduje, iż chcąc w pełni wykorzystać jego walory w jego otoczeniu będzie po prostu zbyt gorąco. Odpoczynek przy kominku w temperaturze 30 lub 40 stopni Celsjusza jest zdecydowanie mało komfortowy. Z kolei piec o zbyt małej mocy nawet rozgrzany do czerwoności nie ogrzeje nam dostatecznie salonu. Powszechnie przyjmuje się, że 1 kW mocy nominalnej kominka ogrzeje nam około 10 metrów kwadratowych powierzchni budynku o izolacyjności termicznej spełniającej obecnie obowiązujące normy. W przypadku tzw. budynków pasywnych, gdzie normy izolacyjności cieplnej są z zapasem przekroczone 1 kW może nam ogrzać nawet 20 metrów kwadratowych.

Bardzo ważną kwestią wpływającą na ilość energii, jaką dostarczy nam kominek jest rodzaj opału, jaki do niego wrzucimy. Jakiekolwiek drewno użyjemy do palenia przede wszystkim powinno być suche. Kolejna kwestia to grubość polan. Używając grubszych drewek przedłużymy czas między kolejnymi załadukami, ale zmniejszymy ilość ciepła dostarczanego przez kominek. I odwrotnie - cienkie polana dadzą nam większą moc piecyka, ale będziemy musieli je częściej dokładać.